22. 5. 2009
Mamičke z lásky
Mamka moja zlatá, mamka, mamička,
Tebe patrí táto skromná kytička.
Nech ti povie každý lupienok aj kvet,
že si moja mamka, celučký môj svet.
Takéto a iné krásne básničky zazneli v mojej triede – 1.B vo štvrtok 14. mája. Pre mamičky si deti pripravili pekný program k ich sviatku - ku Dňu matiek. Mali ste vidieť tie deťúrence od rána! Očká plné očakávania, radosti z toho, že prekvapia a potešia svoju mamičku, štipka strachu, či niečo nezabudnú....no jednoducho deň plný napätia.
Musím povedať, že tento deň bol darčekom nielen pre všetky mamičky v mojej triede, ale j pre mňa. Ich usmiate tváre (ale aj ockov), úžasné výkony malých hercov v divadielku Lienka Božka, pieseň Arabela, Malý Indián , Drzý chalan sprevádzané tancom....a to všetko sa striedalo s básničkami, takže sem – tam vyhŕkla aj nejaká slzička dojatia. Deti boli za svoje vystúpenie odmenené potleskom, veľkým bozkom od svojej mamky a radosťou z vydareného popoludnia.
Touto cestou sa aj ja pripájam a poďakovaním všetkým mamičkám (aj tej mojej), starým mamám, tetám, ženám...za to, že sú a prinášajú pohodu, istotu, smiech a spokojnosť.
História Dňa matiek
Hľadala som informácie, aká je história tohto sviatku. Ũdajne už v staroveku existovalo niekoľko sviatkov zasvätených zosobneniu bohyne – matky. Gréci si medovými koláčmi a dobrým vínom uctievali matku všetkých bohov - Reu, obyvatelia večného mesta Ríma zase bohyňu Kybelé.
V 17. storočí sa v Anglicku prvýkrát začal oslavovať "Mothering day", kedy všetky slúžky a paholci dostali voľno, aby sa mohli vrátiť domov, stráviť deň so svojou matkou a priniesť jej zvláštny koláč pečený pri tejto príležitosti. Postupné pokresťančovanie Európskeho kontinentu urobilo z tohto sviatku aj deň "matky cirkví", kedy mnohí farníci prichádzali na slávnostnú omšu do kostola, v ktorom ich pokrstili.
V roku 1907 sa Anna Jarvisová z amerického štátu Philadelphia rozhodla v druhú májovú nedeľu zorganizovať spomienkové zhromaždenie na počesť svojej zosnulej matky. Všetci prítomní od nej dostali obľúbené kvety jej matky - biele karafiáty, ako symbol nezištnej materinskej lásky, čistoty a trpezlivosti. zahájila kampaň za ustanovenie Dňa matiek ako národný sviatok. Dočkala sa ho v roku 1911. V roku 1914 bol Deň matiek prehlásený oficiálne za národný sviatok – deň verejného vyjadrenia lásky a úcty matkám. Druhú májovú nedeľu matky nepracovali, nevarili, neupratovali. Všetko zariadili deti, ktoré navyše svoje maminky ochotne obsluhovali.
Červené karafiáty sa neskôr stali spomienkou na živé a biele na zosnulé matky. Podporovateľom tejto myšlienky sa v roku 1914 podarilo presadiť Deň matiek ako celonárodný americký sviatok.
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára